Roślinność cmentarna
Banner

 

bluszczBluszcz pospolity (Hedera helix L.) - symbolizuje wieczność, nieśmiertelność. Roślina charakteryzuje się dużą wytrzymałością na zmienne warunki atmosferyczne, dużą żywotnością i zdolnością przystosowawczą. Jest rośliną wiecznie zieloną. Dzięki tym cechom bluszcz stał się m.in. w kulturze chrześcijańskiej symbolem nieśmiertelności, duszy żyjącej po śmierci. Jest najczęściej spotykaną rośliną na dawnych cmentarzach ewangelickich powiatu słupskiego.


 

 

 

 

barwinek

Barwinek (Vinca L.) - symbolizuje wieczność, nieśmiertelność dzięki wiecznie zielonym liściom. Dzięki swoim właściwością leczniczym we Francji był nazywany fiołkiem czarnoksiężników. Uważano również, że swą moc roślina zawdzięcza paktowi z diabłem. We Włoszech nazywany kwiatem śmierci, gdyż z barwinka pleciono wianki i umieszczano na ciałach zmarłych dzieci. Natomiast Germanie kwiaty barwinka umieszczali w grobach młodych dziewcząt. 


 

 

 

 

konwalia

Konwalia (Convallaria L.) -Konwalia – symbolizuje czystość, niewinność, pokorę i pogodzenie z losem. Według legendy pierwsze konwalie wyrosły w miejscu, w którym wsiąkły w ziemię łzy Marii stojącej pod krzyżem z ukrzyżowanym Jezusem. W okresie średniowiecza konwalia była syblem wiedzy medycznej. Roślina sadzona na grobach lekarzy. Z biegiem konwalie zaczęły symbolizować ból po stracie bliskich i pogodzenia się z losem.  


  

 

 

 

przebiniegŚnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis L.) - w różnych rejonach Polski nazywana śnieguła, śnieżyca, gładysz. Roślina zapowiadająca nadejście wiosny. Symbolizuje czystość i nadzieję na powtórne narodziny.


 

 

 

 

 

 

paproc

Paproć (Polypodiopsida Cronquist) - najczęściej występuje w zacienionych i wilgotnych miejscach. Należy do najstarszej grupy roślin występujących na Ziemi. Jest symbolem nieprzemijającego trwania.