Redwanki
Banner

Redwanki - Rettfang, Langebusch

Redwanki - wieś w gminie Ustka. Przed II wojną światową wchodziła wraz z 6 innymi małymi osadami, takimi jak: Agathonshof, Alt Strand, Alte Schäferei, Jaggork, Klein Machmin (Machowinko), Mühle, Neu Strand (Poddąbie) w skład gminy Machowinko, której łączna powierzchnia wynosiła 1490 ha. Część z tych osad obecnie już nie istnieje. Wszyscy mieszkańcy Redwanek byli ewangelikami (1925 r.) i należeli do parafii w Wytownie, a tym samym do okręgu kościelnego Słupsk Miasto (Stolp-Stadt). W 1940 r. parafia liczyła 1910 mieszkańców.

Cmentarz

Data założenia:  Brak danych. Oznaczony na mapie z lat 80 XIX wieku.
Wyznanie / parafia:  Ewangelicki / parafia Wytowno. 
Status:  Nieczynny. 
Położenie:  Na północno-wschodnim skraju wsi, 50 m od zabudowań. Po prawej stronie nieutwardzonego traktu prowadzącego do Machowinka.
Współrzędne geograficzne:  N 54.58342° E 16.99688° 
Powierzchnia:  ± 960 m2   / 40 m x 24 m 
Układ przestrzenny:  Cmentarz posadowiony na planie prostokąta na linii wschód - zachód. Położony na płaskim terenie. Od strony północnej i wschodniej granicę tworzą drzewa świerkowe. Od strony południowej granicę tworzy około 2 m spadek terenu. Wejście na teren pochówkowy znajdowało się od strony zachodniej. Zmarłych chowano na linii wschód - zachód. Zachował się szczątkowy układ układ kwater. W południowo - wschodniej części cmentarza znajduje się kwatera dziecięca. 
Drzewostan i roślinność:   Świerk / paproć, konwalia, barwinek.
Najstarszy zachowany element:   Brak.
Zachowało się: 
  • 17 granitowych podstaw pod krzyże żeliwne,
  • 3 tumby,
  • 3 betonowe obrysy mogił,
  • 1 wnęka grobowa z czerwonej cegły (otynkowany),
  • 1 betonowy nagrobek dziecięcy bez tablicy inskrypcyjnej,
  • 12 elementów z rozbitych nagrobków.