Korzek
Banner

Korzek - Neumühl


Korzek - przed marcem 1945 r. wieś nosiła nazwę Neumühl i znajdowała się między miejscowościami Neu Flinkow (Włynkówko) i Flinkow (Włynkowo). Ta niewielka osada straciła swą odrębną nazwę, ponieważ została wchłonięta przez Włynkówko, które było od niej oddalone o kilkanaście metrów, tj. szerokość obecnej drogi krajowej nr 21. Właścicielem tej niewielkiej miejscowości był bauer Notzke, który nieoczekiwanie sprzedał wieś rolnikowi Hittmanowi. Sprzedaż ziemi zaskoczyła całą rodzinę Notzke. Nowy właściciel po kilku latach rozparcelował majątek Neumühl na mniejsze posiadłości i wyjechał. Część majatku zostawił sobie. Po nim przejęła go w posiadanie rodzina Albrecht. Prawdopodobnie przyczyną sprzedaży i opuszczenia majątku w Neumühl była śmierć jednego z jego synów. W okolicy opowiadano, iż dwaj synowie Hittmana wybrali się ze strzelbami płoszyć wrony koło młyna. W trakcie tego doszło do nieszczęśliwego wypadku, w trakcie którego jeden z braci postrzelił się śmiertelnie.
Cmentarz w Neumühl znajdował się po lewej stronie drogi przebiegającej przez wieś, na zboczu wzniesieniu terenu (N 54°30’388” E 17°00’229”). Dawny cmentarz o wymiarach 6m-10m znajdował się wśród starych buków i otoczony był metrowym murem, zbudowanym z kamieni polnych. Już w latach 30 XX w. cmentarz był zaniedbany. Ząb czasu naruszył groby i spowodował, że część z nich była nierozpoznawalna. Krzyże wykonane z drewna, żeliwa i skalenia leżały złamane na ziemi, a niektóre z nich były nie do odczytania. Najprawdopodobniej na cmentarzu zostało pochowanych 16 osób, w tym 7 dorosłych osób i 9 dzieci. Czworo dzieci, w wieku od roku do dwóch, zostało pochowanych w latach 1853-1859. Czworo dzieci pochowanych na cmentarzu zmarło na tyfus, który dziesiątkował ludność tych okolic około 1855 r. Wszyscy zmarli wywodzili się, z jednym wyjątkiem (syn Hittmana), z rodziny Notzke. Może to wskazywać, że był to cmentarz rodzinny. Dzisiaj jest to teren przykościelny, a na miejscu dawnego cmentarza wybudowano parking dla samochodów.Zmarli w Neumühl (Korzek)

Nazwisko Imię Tytuł / oznaczenie Data urodzenia Data śmierci
Voll Friedrich Były ogrodnik / 73 lata. --.--.---- 15.03.1943

 

Mieszkańcy Neumühl (Korzek) polegli w wojnach

 Stopień  Nazwisko   Imię   Data urodzenia  Data śmierci  Data śmierci Miejsce śmierci / wiek / uwagi
Obergefreiter Reinhardt Ernest --.--.---- --.--.1943 Front wschodni / 35 lat / mąż Gertrudy Reinhardt z dm. Albrecht.
Gefreiter Voll Otto --.--.---- --.--.1943 Front wschodni / 34 lata / mszę za zmarłego odprawiono 28.03.1943 r. w Strzelinie.


Źródło:
1. E. Dahlke, Der alte Kirchof in Neumühl, Ostpommersche Heimat nr 9(1933), s.4 (w:) http://www.bibliotekacyfrowa.eu/dlibra/doccontent?id=241&dirids=1.
2. Die Grenz-Zeitung nr 75 z 17.03.1943 r., str. 4. 

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych